Bijeenkomsten 2003

90 jaar Gewina: Wetenschapsgeschiedenis in Nederland

Zaterdag 25 oktober 2003

Agnietenkapel, Amsterdam


Deze dag stond in het teken van het negentig-jarig bestaan van het Genootschap. Hoewel het honderdjarig bestaan over tien jaar mogelijk werkelijk reden tot feest is, wilde het bestuur de huidige verjaardag toch niet geheel onopgemerkt voor bij laten gaan en aangrijpen om samen met de leden stil te staan bij de stand van zaken rond de beoefening van de wetenschaps-, techniek- en medische geschiedenis in Nederland. De kersverse hoogleraar Frans van Lunteren gaf zijn analyse van het vakgebied in Nederland. Vervolgens gaven drie gerenommeerde en bekende leden van het Genootschap hun persoonlijke visie op de betekenis van het Genootschap voor de resp. vakgebieden die in het Genootschap zijn vertegenwoordigd en voor het (middelbaar) onderwijs.

Op de dag werd tevens de uitslag van het Gewina-lezersonderzoek bekend gemaakt en verspreid. De aanwezigen kregen de gelegenheid om hun eerste reacties op de uitslag te geven.

Locatie: Universiteitsmuseum De Agnietenkapel, Oudezijds Voorburgwal 231, 1012 EZ Amsterdam (tel. 020-525 3339). De Agnietenkapel is vanaf het Centraal Station te bereiken met tram 4, 9, 14, 16, 24 en 25, uitstappen halte Spui, op de hoogte van Rederij Kooy de Langbrugsteeg in en doorlopen tot aan de Oudezijds Voorburgwal. Voor informatie over de Agnietenkapel en het daar gevestigde Universiteitsmuseum, zie:http://www.bmz.amsterdam.nl/adam/nl/groot/agnieten.html 

 
Programma 

9.45 - 10.15 uur Ontvangst met koffie

10.15 - 10.30 uur Een bijzondere najaarsbijeenkomst

prof.dr. E.S. Houwaart, VUmc Amsterdam

10.30 - 11.15 uur Wetenschapsgeschiedenis in Nederland: verleden, heden en toekomst

prof.dr. F. van Lunteren, Universiteit Utrecht/ Vrije Universiteit

11.15 - 11.30 uur Discussie

11.30 - 12.15 uur Ledenvergadering GeWiNa

12.15 - 13.15 uur Lunch

13.30 - 14.00 uur Column door prof.dr. M.J. van Lieburg, Erasmus Universiteit/ Universiteit Groningen

14.00 - 14.30 uur Column door prof.dr. H. Snelders, emeritus

14.30 - 15.00 uur Column door drs. P.M.N. Eldering

15.00 - 15.45 uur Afsluitende discussie

15.50 uur Sluiting



Reconstructies in de wetenschap: nieuwe inzichten of geleerd vermaak?
Gewina Voorjaarsbijeenkomst 2003, Zaterdag 10 mei

Museum Boerhaave, Leiden 


pastedgraphic-2_textmedium

Er stonden vier lezingen op het programma over het gebruik van reconstructies in de wetenschapsgeschiedenis. De reconstructie van het anatomische theater in Museum Boerhaave en de reconstructie van zeventiende-eeuwse telescopen zijn materiële reconstructies, die de historische werkelijkheid weer tot leven brengen. Iets abstracter komt het thema terug in de reconstructie van historische klimaatgegevens en de reconstructie van het uiterlijk en de levenswijze van dinosauriërs op grond van enkele opgegraven botten. Welke functies kunnen dergelijke reconstructies vervullen in het wetenschapshistorisch onderzoek? Leveren ze ons nieuwe inzichten op, of zit hun nut in de eerste plaats in hun bijdrage aan het vermaak met wetenschappelijke pretenties?

Tussen de lezingen door was er tijd gereserveerd om in het museum de tentoonstelling 'Theater van leven en dood. Gezondheid en ziekte in de Gouden Eeuw ' of de vaste collectie te bekijken.


Programma:

10.00-10.30 

Ontvangst met koffie


10.30-11.15 

Het theatrum anatomicum in Museum Boerhaave. Historische reconstructie of historische evocatie? 
Drs. T. Huisman, Museum Boerhaave


11.15-12.00 

17eeeuwse telescopen, hoe goed waren ze en hoe weten we dat? Prof. dr. A. van HeldenInstituut voor geschiedenis en grondslagen van de natuurwetenschappen, Universiteit Utrecht


12.00-12.45 Ledenvergadering GeWiNa


12.45-13.30 Lunch


13.30-14.15 Museumbezoek op eigen gelegenheid


14.15-15.00 

Reconstructies van het klimaat van de lage landen over het afgelopen millennium Drs. A.F.V. van Engelen, KNMI


15.00-15.45 

Dino's in beeld: van bot tot blockbuster Drs. A. Schulp, Natuurhistorisch Museum Maastricht


15.45-16.15 Afsluitende discussie

vanaf 16.15 Voor de liefhebbers: Borrel op locatie ! 






© Gewina 2008. Website gemaakt in samenwerking met het Huygens Instituut van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen